Poznajemy mniejszości narodowe ze Słupska i okolic
W ramach zadania pn: „w Słupskim Tyglu – warsztaty edukacyjne przybliżające kulturę mniejszości narodowych osobom niepełnosprawnym” dziesięcioro niepełnosprawnych Słupszczan odkrywało wielokulturową mozaikę swojego miasta.
W czasie trwających przez 6 miesięcy zajęć uczestnicy zapoznawali się z ciekawą historią Słupska oraz bogactwem kulturowym grup mniejszościowych zamieszkujących w mieście i regionie.
Brali udział w różnorodnych formach aktywności, które w sposób zrozumiały i ciekawy pozwoliły im poznać dorobek materialny i duchowy żyjących obok sąsiadów pochodzenia rosyjskiego, litewskiego, ukraińskiego, węgierskiego czy niemieckiego.
Beneficjenci Uczestniczyli m. in. W warsztatach kulinarnych, w czasie których uczyli się przyrządzać tradycyjne dania takie jak: barszcz ukraiński, ruskie pierogi, sałatkę litewską ze śledziem i grzankami czy pochodzącą z Niemiec zapiekankę ze szpeclami.
W czasie zajęć plastyczno-artystycznych odkrywali tradycyjne narodowe tańce, stroje, elementy twórczości ludowej. Poznawali mniej i bardziej znane dzieła z dziedziny filmu, literatury, muzyki, poezji charakterystyczne dla danej narodowości, zabytki architektury i postaci ze świata kultury wywodzące się z danego kraju.
Za pomocą odpowiednio dobranych metod i technik plastycznych osoby niepełnosprawne poznawały symbole narodowe i przedmioty użytkowe podkreślające odrębność grup mniejszościowych.
Spacer po Słupsku pod przewodnictwem znanego słupskiego historyka Pana Macieja Hejgera pozwolił uczestnikom zapoznać się z niezwykle ciekawą historią naszego miasta i odkryć wiele miejsc ważnych dla grup mniejszościowych. Kościół św. Ottona, Stary Młyn czy poczta na Łukasiewicza to tylko niektóre z nich.
Uczestnicy zadania mięli również okazję spotkać się z osiedlonymi w Słupsku reprezentantami mniejszości narodowych: niemieckiej, rosyjskiej, węgierskiej i ukraińskiej. Podczas spotkań goście opowiadali o kolejach losu jakie przywiodły ich na Pomorze, o tradycjach, obyczajach pochodzących z ich krajów, o codziennych troskach i aktualnych problemach związanych z życiem w Słupsku.
Spotkania przebiegały w serdecznej atmosferze zrozumienia, otwartości i wzajemnego szacunku.
W ramach zadania odbyły się również zajęcia z zakresu nowych technologii, w czasie których uczestnicy uczyli się jak za pomocą zdobyczy techniki można odkrywać różnorodność kulturową Słupska i regionu.
Zadanie dofinansowane ze środków Miasta Słupsk.