Nasze warsztaty na konferencji „Dostępność informacji w sieci – Accesibility Camp 2015”

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
23 maja 2015

W dniu 21 maja 2015 przedstawiciele naszej Fundacji Prezes Agnieszka Orzech i Mateusz Ciborowski prowadzili 2 warsztaty na corocznej konferencji zorganizowanej przez Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni, którego Fundacja "Radius" jest Członkiem.

Konferencja została zorganizowana w Warszawie 21 maja z okazji Światowego Dnia Dostępności Accesibility Camp.

Niepełnosprawni w przestrzeni publicznej. Najważniejsze by dotrzeć do celu

Osoby niepełnosprawne funkcjonują w przestrzeni publicznej - robią zakupy, chodzą do pracy, załatwiają sprawy w urzędach, korzystają z instytucji kultury. Wykonując te na pozór proste codzienne czynności napotykają na szereg barier architektonicznych, a niekiedy i mentalnych tkwiących w głowach pełnosprawnych użytkowników przestrzeni.

Podczas warsztatów prowadzonych przez samych niepełnosprawnych można było dowiedzieć się, jak radzą sobie w przestrzeni publicznej osoby niewidome i słabowidzące, niesłyszące, poruszające się o kulach i na wózkach oraz z jednoczesnym uszkodzeniem narządu wzroku i słuchu. Uczestnicy warsztatów mogli wczuć się w sytuację osób słabowidzących, nałożyć symulatory widzenia i przekonać się jak widać, kiedy niewiele widać. Zapoznali się z technikami poruszania się niewidomych. Mogli założyć nieprzezierne gogle i pokonać fragment przestrzeni z białą laską. Nauczyli się jak prawidłowo udzielać pomocy przechodniowi z dysfunkcją wzroku, opisywać przestrzeń w zrozumiały dla niego sposób.

Każdy mógł się sprawdzić w roli przewodnika osoby niewidomej, a także wcielić się w sytuację samego niewidomego. W czasie warsztatów można było dowiedzieć się w jaki sposób bez znajomości języka migowego skomunikować się z osobą głuchoniemą. Każdy zainteresowany miał okazję usiąść na wózek inwalidzki, przejechać kilka metrów, spróbować wjechać na schodek lub krawężnik.

Najbardziej zaangażowani mogli wczuć się w sytuację osób głuchoniewidomych i przekonać się jak wygląda świat pozbawiony obrazów i dźwięków, jakie problemy w przemieszczaniu się mogą mieć osoby pozbawione wzroku i słuchu.

Prowadzący warsztaty przybliżyli świat osób niepełnosprawnych bazując na osobistych doświadczeniach. Opowiedzieli o własnych problemach w samodzielnym poruszaniu się, realnie ocenili dostosowanie przestrzeni publicznej pod kątem użytkowników z niepełnosprawnością, a także odpowiedzieli na pytania dotyczące bezpiecznego poruszania się osób niepełnosprawnych po drogach.

Technologiczni szczęściarze, czyli jak nowoczesne technologie ułatwiają życie osobom niepełnosprawnym,

Podczas warsztatów zaprezentowaliśmy, jak sprawnie i efektywnie może wyglądać praca osób niepełnosprawnych z komputerem, smart fonem, telefonem komórkowym czy urządzeniami nawigującymi. Pokazaliśmy jak osoby niewidome, słabo widzące, głuchoniewidome oraz z dysfunkcją ruchu wykorzystują wymienione zdobycze techniki w obszarze edukacji, komunikacji, w pracy zawodowej i dla osobistej rozrywki.

Uczestnicy warsztatów mogli wczuć się w sytuację osób słabowidzących, nałożyć symulatory widzenia i przekonać się jak widać, kiedy niewiele widać. Jak obsłużyć telefon/komputer, gdy mamy zawężone pole widzenia lub zaawansowaną zaćmę. Mogli też wcielić się w rolę osób niewidomych. Założyć nieprzezierne gogle i popracować z pomocą czytnika ekranu.

W czasie spotkania zaprezentowana została również specyfika pracy na komputerze osób z niepełnosprawnością ruchową. Uczestnicy warsztatów mieli okazję nie tylko postawić się w sytuacji osoby z zaburzoną percepcją czuciową, ale także zobaczyć jak wygląda świat z perspektywy wózka inwalidzkiego.